צלצול פעמונים

פרשת תרומה

וְעָשִׂיתָ אֶת מְעִיל הָאֵפוֹד כְּלִיל תְּכֵלֶת.. וְעָשִׂיתָ עַל שׁוּלָיו רִמֹּנֵי תְּכֵלֶת וְאַרְגָּמָן וְתוֹלַעַת שָׁנִי עַל שׁוּלָיו סָבִיב וּפַעֲמֹנֵי זָהָב בְּתוֹכָם סָבִיב…פַּעֲמֹן זָהָב וְרִמּוֹן פַּעֲמֹן זָהָב וְרִמּוֹן עַל שׁוּלֵי הַמְּעִיל סָבִיב: וְהָיָה עַל אַהֲרֹן לְשָׁרֵת וְנִשְׁמַע קוֹלוֹ בְּבֹאוֹ אֶל הַקֹּדֶשׁ לִפְנֵי יְהוָֹה וּבְצֵאתוֹ וְלֹא יָמוּת:


הפרשה האחרונה מתעסקת הרבה בבגדים של אהרון הכהן והשירות שלו בקודש.

פעם דיברתי על המקום של החשן וציץ הזהב, אבל הפעם תפס אותי דווקא משהו קטנטן לכאורה – הפעמונים שקשורים למעיל שהכהן לובש. הפעמונים האלה בעצם משמשים לכך שכשאהרון לובש אותם שומעים את הקול שלו מתקרב אל הקודש וכך הפסוק אומר : "וְנִשְׁמַע קוֹלוֹ בְּבֹאוֹ אֶל הַקֹּדֶשׁ לִפְנֵי יְהוָֹה וּבְצֵאתוֹ וְלֹא יָמוּת.."


עכשיו בפשטות – מבחינתי יש פה נקודה מאוד אנושית ופשוטה של להגיד "הנה אני מגיע", אבל זה לאו דווקא בשביל ה' [שהרי הוא לא צריך לדעת שהאדם מגיע] אלא בשביל האדם עצמו, בשביל הכהן. 

וגם בשביל האנשים סביבו.

יש פה "מעבר".

ומעבר הוא דבר קשה ומורכב, לכן כדאי שתהיה הדרגתיות ואיזשהו תיווך לפני הכניסה לשלב הבא.

אני מכיר מהחיים שלי שכל פעם שהיה לי "מעבר" זה היה לי לא פשוט. 

למשל לפני כשלוש שנים כשחזרנו מהודו , ואחרי טיול חזרתי לעבודה אני זוכר איך לא ישנתי בלילה לפני מרוב שהרגשתי שהמעבר קשה לי, או אפילו מעברים יותר קטנים כמו להיכנס לבית שלנו אחרי יום עבודה, השינוי פאזה במעבר הזה הוא לא תמיד פשוט, ונדמה לי שזה בדיוק הספור של הפעמונים של הכהן הגדול. 

כשהוא בא לעשות מעבר מהעבודה הרגילה לעבודת הקודש הפעמונים שלו מצלצלים לכל אורך הדרך ומסמנים את המעבר הזה, את השינוי פאזה הזה שהוא עושה עכשיו, וזה בולט בקול רם קודם כל לעצמו וגם לכל הסובבים אותו שעכשיו הוא עובר למקום אחר, לשרת בקודש. 

אני חושב שזה תיווך חשוב שכדאי לי לאמץ בכל מיני סיטואציות של מעברים, אם לחשוב בצורה אינטואיטיבית אז אולי למשל כשאני עובר מעבודה אל הבית למשל לשים את הטלפון על שקט [הפוך מפעמון…] או למשל לשמוע איזה שיר רגוע ואז לעבור פאזה. 

זה הצילצול פעמונים שמזכיר לי את המעבר.

ומעניין אותי לחשוב איזה מקום זה יכול לתפוס במעברים גדולים יותר בחיים [כמו מעבר מרווקות לנישואין או מזוג להורות] זאת אומרת האם יש תהליך של "צלצול פעמונים" שיכול לעזור בהפנמה של המעברים האלו ? 

אני משאיר את זה פתוח.

 

אני לא תמיד כותב פוסטים על הפרשה, אבל כשאני כותב זה ממקום אישי שבדרך כלל מעורר להסתכלות פנימה.
אם אתם רוצים לקבל את זה חם מהתנור – צרפו כאן את המייל שלכם ↓